pet shop Kedi maması Köpek maması
DOLAR 32,5325 0.24%
EURO 34,6556 0.28%
ALTIN 2.491,600,22
BITCOIN 2025676-1,09%
İstanbul
22°

AÇIK

16:52

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

İSTANBUL PENDİK SİVAS’LILAR DERNEĞİ CUMHURİYETİMİZİN KURULUŞUNUN 100.YILINA YARAŞIR BİR GEZİ DÜZENLEDİ
939 okunma

İSTANBUL PENDİK SİVAS’LILAR DERNEĞİ CUMHURİYETİMİZİN KURULUŞUNUN 100.YILINA YARAŞIR BİR GEZİ DÜZENLEDİ

ABONE OL
Mart 1, 2024 11:39
İSTANBUL PENDİK SİVAS’LILAR DERNEĞİ CUMHURİYETİMİZİN KURULUŞUNUN 100.YILINA YARAŞIR BİR GEZİ DÜZENLEDİ
1

BEĞENDİM

ABONE OL

İstanbul Pendik Sivaslılar Derneği Başkanı Fatih YIDIZ ve Yönetim Kurulu üyeleri, Pendik’teki yerel basın mensupları ile birlikte Sivasspor – Pendikspor müsabakası için Sivas’a gittiler.”Tarihi ve kültürel dokularıyla her devirde kendine münhasır güzelliklerini koruyan Sivas ilimizi tarihi geçmişiyle de tanımak gerekir.Sivas ilimiz yedi iklim, yedi bölgemize açılan kapıdır…Tarihin her döneminde önemli bir yönetim merkezi olan Sivas; Hititlerin stratejik kalesi, Kadı Burhâneddin, Danişment, Eretna Beyliği’nin başkenti, Selçuklu Devleti’nin Darü’l A’la’sı, Osmanlı İmparatorluğu’nun eyalet merkezi, Cumhuriyetin temellerinin atıldığı Anadolu’nun birlik ve dirlik yurdu olmuştur. Şehrin sakinleri çeşitli devirlerde bölgede hakim olmuş devletlerce yerleştirilen Türkmenlere dayanmaktadır. Alkaevli (Alkarevli) boyu Oğuz Kağan Destanı’na göre Oğuzların 24 boyundan biridir. Günümüz yerleşkesi Sivas civarıdır. Alkaevli Sivas’ta iç Anadolu bölgesinin en büyük aile bireyi olan Elbeyliler adında 43 köye sahip olmalarıdır.Sivas birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve bünyesinde sentezlemiştir, köklü geçmişin değer yargılarını günümüzde de koruyarak Evliya Çelebinin de nitelendirdiği gibi şehirlerin anası Sultan şehir ünvanını almıştır.Bu bölgede yaşayan insanlar, zamanla bu özelliklerini koruyamayıp yitirince, bu üç göze de kurur. Şehrin isminin de “üç göze” anlamına gelen “Sipas”tan kaynaklandığı ve zamanla bugün kullandığımız “Sivas”a dönüştüğü ileri sürülmektedir.İran’da İlhanlı İmparatorluğu’nun çökmesiyle (1335), 1338’de Eratnalılara ve 1381’de Kadı Burhanettin’nin eline geçen Sivas, her iki beylik tarafından da başkent ilan edilmiştir.Türkiye ve dünyadaki Sivaslı sayısı 7 milyonu bulduğu tahmin edilmektedir. Sivas’ın en kalabalık ilçesi Merkez’dir ve nüfusu 400 bin civarındadır. Merkez ilçe aynı zamanda 3.336,357 km² yüzölçümü ile Sivas’ın en büyük ilçesidir. Diğer önemli ilçeler arasında Şarkışla, Yıldızeli ve Suşehri bulunmaktadır.

Maç bahane, gezi şahane…Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, İstanbul Pendik Sivaslılar Derneği Başkanı Fatih YIDIZ ve Yönetim Kurulu üyeleri, Pendik’te görev yapan basın mensupları ile bir araya geldi. Sivasspor – Pendikspor müsabakası için Sivas’a gelen misafirler ile sohbet eden Başkan Hilmi Bilgin Pendikli ve Sivaslı Yerel basın Mensuplarına Sivas’a kazandırılan projeleri ve hizmetleri hakkında da bilgi verdi. Sivas 27. Bölge Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Koop. Birliği Başkanı Mesut DURSUN, İstanbul Pendik Sivaslılar Derneği Başkanı Sn.Fatih YILDIZ, Başkan Yardımcısı Sn. Veysel FİDAN’ın düzenlediği 4 Eylül Spor Kulübü Başkanı Sn. Adnan YÜZBAŞIOĞLU’nun ev sahipliğinde gerçekleştirilen programa katıldı.

Sivas Valimiz Sayın Yılmaz Şimşek, Pendik Sivaslılar Derneği (PESİVDER) Başkanı Fatih Yıldız ve beraberindekileri makamında kabul etti. Meclis Başkanımız Osman Yıldırım, Yönetim Kurulu Başkanımız Zeki Özdemir ve Valimiz Yılmaz Şimşek, Pendik Sivaslılar Derneği Başkanı Fatih Yıldız ve İstanbul Pendik ilçesindeki yatırımcılarla bir araya geldi.

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıda konuşan Başkan Zeki Özdemir, Demirağ OSB’nin 2 yıl gibi kısa bir sürede % 87 doluluk oranına ulaştığını belirtti. İnşaatı biten fabrikaların üretime başladığını ve yeni fabrika temellerin atıldığını kaydetti. Başkan Zeki Özdemir, Demirağ OSB’nin avantajlarından ve teşviklerinden bahsederek yatırımcıları şehrimize yatırım yapmaya davet etti.

https://youtube.com/shorts/3RCa0N1Ltyw?feature=share

Son gece veda faslı düzenlendi. Sivas ilimiz Cumhuriyet dönemimizde de saygın bir yere sahiptir. Gezi programı kapsamında Pendik yerel basını Sivas yerel basınıyla bir araya geldiler. Sivas Valimiz Sayın Yılmaz ŞİMŞEK’in ev sahipliği yaptığı kültür gezisi bizlerde unutulmayacak izler bıraktı. Bu gezimizde bizlere ev sahipliği yapan Sivas Valimiz Sayın Yılmaz ŞİMŞEK’e ve bizlere rehberlik yapan tüm personel arkadaşlarımıza şükranlarımızı sunuyoruz. Şanlı tarihimizin unutulmaya yüz tutmuş çehresi yeniden canlandı…Kalkınmamızın temel ilkesinin iletişim ve ulaşım olduğu gerçeği göz ardı edilmemeli. Yiğidin harman olduğu ve aşıklarıyla ünlü Sultan şehrimiz Sivas’ı ziyaret etmek isteyenlerin havayolu, karayolu ve hızlı trenle bu tarihi şehrimize gelmeleri mümkün. Özellikle gençlerimizin bu güzel ilimize kültür gezisi yapması, tarihini kültürünü öğrenmesi bakımından çok yararlı olacaktır.Sivas valimiz Sayın Yılmaz ŞİMŞEK; Ata sporumuz güreşe de çok önem vermeliyiz. Bu bakımdan Cumhuriyetimizin kurucu önderi Gazi Mustafa Kemal Paşamızın bir anısında; “Benim en çok sevdiğim spor güreştir, dediler ve devam ettiler: Hangi Türk neferini, köylüsünü isterseniz soyup meydana çıkarınız. Dik omuzları, iyi, kusursuz teşekkül etmiş adaleleri, keskin yüz çizgileri, yanık tatlı renkleri, kafa yapıları, insanın ruhuna itimat ve neşe veren bir eser olarak canlanır. Spor yalnız beden iktidarının üstünlüğü sayılmaz. İdrak, zeka ve ahlak da bu işe yardım eder. Zeka ve ihatası kısa olan kuvvetliler, zeka ve ihatası yerinde olan daha az kuvvetlilerle başa çıkamazlar. Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim” demişlerdir.İklimi ile de Sivas ilimiz apayrı özelliktedir…“Kışa nerelisin diye sormuşlar. Erzurumluyum ama Sivas’ta ikamet ediyorum” demiş. Ahh! Tarih olan o eski kışlar nerede?

Pendik Sivaslılar Derneği Yönetimimiz ve Pendik’teki Yerel Basınımızla birlikte Sivas Kültür Gezi Programımızın İlk Durağı YILDIZ DAĞI oldu. 2552 rakım yükseklikten eşşiz Yıldızdağı manzarasını seyrederek, halay çekmeyi de ihmal etmedik.

Pendik Sivaslılar Derneği Yönetimimiz ve Pendik’teki Yerel Basınımızla birlikte Sivas Kültür Gezi Programımızın ikinci durağı Sivasspor Tesislerini ziyaret ederek Hocamız Bülent Uygun ve takıma başarı dileklerimizi ilettik. Değerli hocamıza ilgi ve alakalarından dolayı teşekkür ediyoruz.

Pendik Sivaslılar Derneği Yönetimimiz ve Pendikteki Yerel Basınımızla birlikte Sivas Kültür Gezi Programımızın üçüncü durağı Sivas Ticaret Odası oldu.

Sayın Valimiz Yılmaz Şimşek, Ticaret Odası Başkanımız Zeki Özdemir, Meclis Başkanı Osman Yıldırım katılımları ile yerel basınımıza ve iş insanlarımıza Sivas Demirağa Osb müdürümüz tarafından avantaj ve cazibelerini anlatan sunumları yapıldı. Ticaret odası başkanımız başta olmak üzere tüm yetkililerimize misafirperverliklerinden dolayı teşekkür ediyoruz.Pendik Sivaslılar Derneği Yönetimimiz ve Pendik’teki Yerel Basınımızla birlikte Sivas Kültür Gezi Programımızın dördüncü durağı Sivas Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Hakan Sezerer’i ziyaret ettik. Sayın başkanımıza misafirperverliklerinden dolayı teşekkür ediyoruz.

Pendik Sivaslılar Derneği Yönetimimiz ve Pendik’teki Yerel Basınımızla birlikte Sivas Kültür Gezi Programımızın beşinci durağı Pendik Sporu Sivas’ta konakladıkları otelde ziyaret ettik. Takım kaptanı ve bazı oyuncular ile sohbet ederek Sivas’ımıza hoşgeldin dileklerimizi ileterek maç için başarılar diledik.Pendik Sivaslılar Derneği Yönetimimiz ve Pendik’teki Yerel Basınımızla birlikte Sivas Kültür Gezi Programımızın altıncı durağı Sivas 4 Eylül Amatör Spor Kulübü sevgili Adnan Yüzbaşıoğlu abimizin ev sahipliğinde, Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Odası Başkanı Mesut Dursun katılımı ile Sivasımızın Meşhur Etli Ekmeğini İkram Ettik. İlgi ve alakalarından dolayı Adnan Yüzbaşıoğlu abimize teşekkür ediyoruz

Pendik Sivaslılar Derneği Yönetimimiz ve Pendik’teki Yerel Basınımızla birlikte Sivas Kültür Gezi Programımızın 2. Gününde Şemsettin Sivasi Türbesini ziyaret ettik.

Pendik Sivaslılar Derneği Yönetimimiz ve Pendik’teki Yerel Basınımızla birlikte Sivas Kültür Gezi Programımızın 2. Günü Dünyada ilk olan Savaş Atları Müzesini ziyaret ettik.Pendik Sivaslılar Derneği Yönetimimiz ve Pendik’teki Yerel Basınımızla birlikte Sivas Kültür Gezi Programımızın 2. Gününde Fasıl programımızda gençler dünya şampiyonu Akdeniz Oyunları Şampiyonu Ordulararası Dünya Şampiyonu ve Büyükler Avrupa Şampiyonu Arif Kaman’ın doğum gününü kutladık. Emeği geçen Pendik Sivaslılar Derneği yönetimimize ayrıca Spor Komisyonu Başkanımız Arif Kaman’ın hocası eski milli güreşçi Ordulararası Dünya Şampiyonu Zafer Taşbilek’e teşekkür ediyoruz.

Pendik Sivaslılar Derneği Yönetimimiz ve Pendik’teki Yerel Basınınımızla birlikte Sivas Kültür Gezi Programımızın 2. Günü beşinci ziyaretimiz Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı 4 Eylül Kongre Binası oldu

.Pendik Sivaslılar Derneği Yönetimimiz ve Pendik’teki Yerel Basınımızla birlikte Sivas Kültür Gezi Programımızın 2. Günü Kitap Bağışı için İstanbul’dan göndermiş olduğumuz aracımız Sivas’a ulaştı ve kitaplarımızı teslim ettik.

Pendik Sivaslılar Derneği Yönetimimiz ve Pendik’teki Yerel Basınımızla birlikte Sivas Kültür Gezi Programımızın 2. Günü ikinci programı Pendik Yerel Basınımız ile Sivas Yerel Basınımızın kahvaltı buluşması oldu. Sivas Belediye Başkanımız Sayın Hilmi Bilgin programımıza katılarak projeleri ve Sivasımıza yapılan yatırımları anlattılar. Sayın Başkanımıza ve Basınımıza programımıza katılımlarından dolayı teşekkür ediyoruz.Pendik Sivaslılar Derneği Yönetimimiz ve Pendik’teki Yerel Basınımızla birlikte Sivas Kültür Gezi Programımızın 2. Günü üçüncü programı Sayın Sivas Valimiz Yılmaz ŞİMŞEK valimizi makamında ziyaret ettik. Sayın Valimize Bizleri en güzel şekilde ağırladıkları için ayrıca teşekkürlerimizi sunuyorum. Yerel Basınımıza hazırlamış olduğumuz Sivasımıza özgü hediyelerimizi de birlikte takdim ettik.

Pendik Sivaslılar Derneği Yönetimimiz ve Pendik’teki Yerel Basınımızla birlikte Sivas Kültür Gezi Programımızın 2. Günü ve son programımızda felekten bir fasıl yaparak programımızı sonlandırdık. Unutulmaz ve hızlı 2 Günlük Sivas programımıza çok güzel anılar sığdırdık. Sivas Fasıl Heyeti Aşıklar ve Halk Oyunları Derneği Başkanı Değerli Abimiz Ahmet AYIKA bu güzel program için çok teşekkür ediyoruz.Gönül ne kahve ister ne de kahvehane. Gönül muhabbet ister kahve bahane…Pendik Sivaslılar Derneği Yönetimimiz ve Pendik’teki Yerel Basınımızla birlikte Sivas Kültür Gezi Programımızın 2. Gününde Sivas’a gelipte Çerkez’in kahvesine gitmeden olmazdı. Çerkez’in Kahvesindeyiz.

Pendik Sivaslılar Dernek Başkanı Fatih Yıldız’dan Teşekkür Mesajı…Pendik Sivaslılar Derneğimizin, Pendik Yerel Basınımızla yapmış olduğu Sivas Kültür Gezi Programında, Başta Sayın Valimiz YILMAZ Şimşek beye, Valilik Özel Kalem Bilal beye, Sivas Belediye Başkanımız Sayın Hilmi Bilgin beye, Belediye Özel Kalemine, Sivas Ticaret Odası Başkanı Sayın Zeki Özdemir beye, Meclis Başkanı Sayın Osman Yıldırım beye, Özel Kalem Serhat Beye, Buruciye A.Ş. Genel Müdürü Sayın Mustafa ALTUN beye, Kültür A.Ş. Genel Müdürü, Sayın Adem Kehci Beye, Kültür A.Ş. organizasyon Sorumlusu, Mustafa Erdogan Beye, Ulaşım da Samet AKYÜZ beye, Rehberlikte Kültür A.Ş. Müze Sorumlusu, Mehmet Fatih Tanrıveren beye, Kültür A.Ş. Savaş Atları Müzesi Sorumlusu Semih Vergi beye, Sivas Esnaf Odası Başkanı Sayın Mesut Dursun Beye, Tostçu Raşit Yıldırıma, Adnan Yüzbaşıoğluna Sivasımızı en güzel şekilde Pendik Basınımıza yaşattıkları için Pendik Sivaslılar Derneği Yönetimi adına teşekkürlerimi sunuyorum.

Anadolu Yakası Gündem Gazetesi İmtiyaz Sahibi Sait Güngör’den Teşekkür Mesajı… “Bu güzel gezimizin yerel basınımızın öneminin anlaşılması bakımından yararlı olduğu kanaatindeyim. Bizleri manevi değeri olan hediyeler takdim ederek uğurlayan İstanbul Sivaslılar Dernek Yönetimine, Sayın Valimize, Sivas Yerel Basınımıza bizlere gösterdikleri ilgi ve Anadolu misafirperverliğinden dolayı teşekkür ederim “dedi.www.anadoluyakasigundem.com

Yazar

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.