pet shop Kedi maması Köpek maması
DOLAR 31,3677 0.42%
EURO 34,0595 0.51%
ALTIN 2.101,432,38
BITCOIN 1944025-0,97%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

06:07

İMSAK'A KALAN SÜRE

217 okunma

PENDİK’TE BAŞKAN DEĞİŞİYOR MU?

ABONE OL
Aralık 9, 2023 17:30
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Süleyman Pergel, AK Parti Pendik Belediyesi Başkanlığı için aday adaylığını ilan etti.

Pergel, vaatlerini şöyle anlattı:

Dünyanın Başkenti İstanbul’umuzun en güzel ilçelerinden olan Pendik; ikinci pisti faaliyete geçmemesine rağmen Dünyada 29. Avrupa’da 12. Sırada büyüklüğe ulaşan uluslararası havalimanıyla, Türkiye’nin en büyük teknoloji merkezlerinden biriyle ve İstanbul’un üçüncü büyük marinasıyla diğer ilçelerden avantajlı olarak öne çıkmaktadır. Pendik’te Köyler Bölgesi, ormanın nefesiyle, gölün kıyısında, doğa ile şehir hayatını hibritleyerek eşsiz yaşam imkânı sunmaktadır.

Pendik; 750.000 nüfusuna rağmen 4192 kişi/km² gibi düşük nüfus yoğunluğu ile İstanbul’umuzun 3. Büyük ilçesi konumuna gelmiştir.

https://youtube.com/shorts/3RCa0N1Ltyw?feature=share

Pendik’te toplam 47.856 adet yapı bulunmaktadır. 2000 yılı ve sonrası ruhsatlı yapı sayısı 11.547 adettir. 36.309 adet yapı ise 2000 yılı öncesine aittir.Pendik’te toplam mesken sayısı 300.562 adettir. Bunun 2000 yılı ve sonrası Mesken Bağımsız bölüm sayısı 156.889 adettir. 2000 yılı öncesi Mesken Bağımsız bölüm sayısı 143.673 adettir.
Bu veriler ışığında, TBDY Türkiye Bina Deprem Yönetmeliğimize uygun olmayan yapı sayısının 36.309, bağımsız bölüm sayısının 143.673 olduğunu görüyoruz.

Allah korusun olası bir depremde büyük bir sorunla yüzleşmek zorunda kalacağımız ortadadır.Bu tablo bize behamal acil eylem planı dâhilinde, Belediye-vatandaş iş birliğini azami arttırılarak, özellikle muhtarlıkların da ikna süreçlerinde daha aktif olduğu, müteahhidi ile bütün paydaşlarının olduğu adeta bir seferberlik halinde dönüşümü başlatmak gerekmektedir. İlçemizin görece düşük yoğunluğu ve ekonomik değerinin yüksekliği dönüşüm için fırsatlar ve kolaylıklar sağlamaktadır.Kapalı ve yarı kapalı sitelerin hemen herkesin birbirini tanıdığı ve bir bakıma diğerini koruyup kolladığı “mahalle kültürü”nü yok ettiğini; bir ekonomik yatırım aracı olarak düşünülen şehirlerde konuta erişim artık zorlaşmıştır. Kamusal alanlar hem azaldı hem de betonlaşma oranı arttı. Şehirdeki kamusal alanların şehirlilerin etkileşimlerini artıracak şekilde tasarlanmamaktadır. Başta alışveriş merkezleri olmak üzere şehirde ruhumuzu esir alacak yerlerin arttığını, şehirlerin bir bakıma esaret kampına dönüşmeye başladığını; insanın hem yakın hem de uzak çevresiyle bağları kopmakta dolayısıyla çevre krizi gibi ciddî sorun alanları oluştuğunu müşahede etmekteyiz . Büyük kentlerdeki hızlı değişim/dönüşüm ile cazibe merkezi olma algısı, bu bölgeleri çekim merkezine dönüştürerek yoğunluğu kontrolsüz arttırmıştır.

Bu tablo bize behamal acil eylem planı dâhilinde, Belediye-vatandaş iş birliğini azami arttırılarak, özellikle muhtarlıkların da ikna süreçlerinde daha aktif olduğu, müteahhidi ile bütün paydaşlarının olduğu adeta bir seferberlik halinde dönüşümü başlatmak gerekmektedir. İlçemizin görece düşük yoğunluğu ve ekonomik değerinin yüksekliği dönüşüm için fırsatlar ve kolaylıklar sağlamaktadır.

Kapalı ve yarı kapalı sitelerin hemen herkesin birbirini tanıdığı ve bir bakıma diğerini koruyup kolladığı “mahalle kültürü”nü yok ettiğini; bir ekonomik yatırım aracı olarak düşünülen şehirlerde konuta erişim artık zorlaşmıştır. Kamusal alanlar hem azaldı hem de betonlaşma oranı arttı. Şehirdeki kamusal alanların şehirlilerin etkileşimlerini artıracak şekilde tasarlanmamaktadır. Başta alışveriş merkezleri olmak üzere şehirde ruhumuzu esir alacak yerlerin arttığını, şehirlerin bir bakıma esaret kampına dönüşmeye başladığını; insanın hem yakın hem de uzak çevresiyle bağları kopmakta dolayısıyla çevre krizi gibi ciddî sorun alanları oluştuğunu müşahede etmekteyiz.

Bu kentlerde var olanlar ile kendi topraklarından kopup gelenler arasındaki tanışma ve kaynaşma, sosyal-ekonomik, örf adet farklılığı ve demografik yapının uyum karmaşası bir türlü arzu edilen düzeyde çözüme ulaştırılmamaktadır.

Bu da bireylerin/toplumların ruhta yabancılaşmasını körüklemiştir.

Burada üzerinde çok ciddi durulması gereken nokta bence şu olmalıdır!

Kentleşme mi? Şehirleşme mi?

Beton ve demir yığınlarından mürekkep dikey kulelerin var edildiği Ruhsuz bir ‘kentleşme’ mi?

Yoksa Mahalle kültürünün yaşatıldığı, Tarihsel mirasın esintileriyle huzurlu, yatay mimarinin var olduğu ‘şehirleşme’ mi?

Yazar

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.