pet shop Kedi maması Köpek maması
DOLAR 31,3677 0.42%
EURO 34,0595 0.51%
ALTIN 2.101,432,38
BITCOIN 1935719-0,53%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

13:21

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

223 okunma

Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Yenilikçi ve Uluslararası Vizyonu ile Geleceğin Eğitimine Yön Vermeye Hazırlanıyor.

ABONE OL
Kasım 2, 2023 14:40
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (TJU), 26 Ekim tarihinde geçici yerleşkesi Teknopark İstanbul’da Türk ve Japon Konsey üyeleriyle beraber, üst düzey protokolün de yer aldığı bilim ve teknoloji alanındaki gelecekteki vizyonunu paylaştığı TJU Tanıtım Günü etkinliğini düzenledi.

Türkiye ve Japonya arasında imzalanan uluslararası bir anlaşma ile kurulmuş olan Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ( TJU ), bilim ve teknoloji alanlarını kapsayan eğitimdeki başlıca program öncelikleri ve gelecekteki hedeflerini paylaşmak için 26 Ekim’de gerçekleşen “TJU Tanıtım Günü” etkinliğini büyük bir başarıyla tamamladı. Bu etkinlik, Türkiye ve Japonya’daki üniversitelerin Rektörleri, Türkiye ve Japonya’dan Protokol Mensupları’nın, TJU Konsey Üyelerinin ve alanında uzman akademisyenlerin katılımıyla gerçekleştirildi. Programda; TJU Rektörü Prof. Dr. Bekir Sami YILBAŞ, TJU Konseyi Başkan Yardımcısı Büyükelçi Kiyoshi ARAKİ, TJU Konsey Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, Türkiye Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet YOZGATLIGIL, Japonya Dışişleri Parlamento Bakan Yardımcısı Yoichi FUKAZAWA’nın, Türkiye Büyük Millet Meclisi Önceki Dönem Başkanı Prof. Dr. Mustafa ŞENTOP’un konuşmaları ve Konsey Üyelerinden Nobel Ödüllü Prof. Dr. Ryoji NOYORI’nin “Where am I from? Where is TJU going?” konulu videosu yer almıştır.

Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (TJU), 2016 yılında Türkiye ve Japonya arasında ikili anlaşmayla özel statüde kurulmuş bir devlet üniversitesidir. 2017 yılında TJU’nun kurulmasına dair çıkan 7034 sayılı kanunda üniversiteye tahsis edilen arazi Pendik’te, Teknopark İstanbul’a komşu ve Sabiha Gökçen Havalimanı yanında 1.549.047 m² bir kullanım alanı içerisinde yer almaktadır. Arazide yaklaşık 306.585m² bir alan üzerine çevreci bir anlayışla kurulacak olan TJU Kampüsü Türk Japon dostluğunu pekiştiren bir yaklaşımla dünya çapında bir cazibe merkezi olmayı hedeflemektedir. 2019 yılında Türkiye Cumhuriyeti adına resmî gazetede yayınlanan atama kararı ile anlaşma kapsamında 6 Türk konsey üyesinin atamaları gerçekleşmiş olup, Japonya adına da konseyin 4 üyesi tevdi edilmiştir. 2021 yılı Kasım ayında Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı tarafından üniversiteye Prof. Bekir Sami Yılbaş Kurucu Rektörü olarak atanmıştır.

TJU, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Teknopark İstanbul’daki geçici kampüsünde öğrencileri ve akademisyenleriyle eğitime başlamayı planlamaktadır. Bu geçici yerleşim yeri, ileriki yıllarda Üniversiteye özel olarak tahsis edilen kampüs arazisine taşınma sürecini hızlandırmak için önemli bir adımı temsil etmektedir.

https://youtube.com/shorts/3RCa0N1Ltyw?feature=share

TJU bilim ve teknolojinin öne çıktığı araştırma odaklı bir dünya üniversitesi olarak zaman içerisinde dünya üniversiteler sıralamalarında üst seviyede bir konuma ulaşmayı hedeflemektedir. TJU klasik üniversite anlayışının dışında bir yapıya sahip olup Türkiye’nin Japonya’nın ve dünyanın öncelikli konularını esas alarak araştırma birimlerini oluşturmaktadır. Bir araştırma üniversitesi olmanın gereği olarak lisansüstü programlarla araştırma ve eğitime başlaması ve planlamalar doğrultusunda ilerleyen yıllarda lisans programlarının dahil edilmesi hedeflenmektedir. Türkiye’yi geleceğe taşıyacak nitelikli nesiller oluşturmanın yanı sıra, bilimin sınırlarında yapacağı araştırmalarla dünya bilimine, sanayi ve teknolojinin gelişmesine katkı sağlayacak ve ihtiyaç duyacak olan kamu ve özel kurumların problemlerine bilimsel çözümler üretecek düzeyde uluslararası bilimsel ve teknolojik bir üniversite olacaktır.

Daha fazla bilgi için;

Web Sitesi: https://tju.edu.tr/

Mail: pr@tju.edu.tr

Yazar

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.